Ciekawe informacje:

Rozwój centrów ogrodniczych oferujących bardzo szeroki wachlarz różnych odmian i gatunków roślin sprawia, że hobbyści kupują do ogrodu już nie tylko popularne kilka lat temu świerki, jodły czy cisy. Obecnie zdecydowana większość właścicieli ogrodów wydaje swoje pieniądze na rośliny kwitnące. Krzewy oraz drzewa zarówno liściaste, jak i iglaste zajmują kolejno trzecie i czwarte miejsce w rankingach popularności. Po wielu latach wraca też moda na własną uprawę owoców, warzyw oraz ziół.

Najchętniej uprawiane rośliny w polskich ogrodach:
Rośliny kwitnące
90%
Trawa
86%
Krzewy
83%
Drzewa iglaste i liściaste
78%
Drzewa owocowe
72%
Warzywa
67%
Zioła
47%
Inne
2%
Źródło: YouGov SixthSense Gardening Survey Poland 2012
Przyjazne Ogrody | Ile kosztuje założenie ogrodu? cz. 2
8842
post-template-default,single,single-post,postid-8842,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Blog

Ile kosztuje założenie ogrodu? cz. 2

  |   Poradnik   |   Brak komentarzy

1. Rośliny

I w końcu zbliżamy się do finałowej części – nasadzenia! Jest to najbardziej wyczekiwany i przyjemny moment w urządzaniu ogrodu.  Jeżeli prowadzi go fachowiec pewnego dnia przyjeżdża do ciebie duży samochód (w zależności od sezonu oraz wieku sadzonek) –  już kwitnących  i pachnących bylin, krzewów i drzew.  Jest to magiczny moment, w którym projektant rozstawia rośliny w miejscu posadzenia. Po raz pierwszy widzisz jak rzut projektowy lub wizualizacja odnajduje swoje miejsce w rzeczywistości, w Twoim ogrodzie. Teraz musisz po raz ostatni zweryfikować projekt i nanieść ewentualne drobne poprawki. Jeżeli masz wątpliwości, podziel się nimi z projektantem, a na pewno szczegółowo objaśni dlaczego zaprojektował daną kwestię w następujący sposób, lub uzna i wprowadzi w życie Twój pomysł! 😀

Dobrze, ale wracając do tematu – ile kosztuje roślinność? W zależności od wielkości sadzonki rozrzut cenowy może być ogromny. Czy taniej wyjdzie kupić sadzonki samemu? Czy może poprzez architekta krajobrazu lub ogrodnika? Samodzielny zakup większej partii roślin w pobliskim centrum ogrodniczym najprawdopodobniej będzie Cię kosztował drożej niż zakup wraz z dostawą dokonany przez fachowca. Taka osoba jest rozeznana w kwestii asortymentu lokalnych dostawców (i może ominąć pośredników sprzedaży).

  • 1. Byliny. Cena bylinek wynosi średnio od 3 do 18 zł/szt. W zależności od wielkości donicy, oraz gatunku lub jego odmiany (przykładowo, funkię rozmnażaną przez podział kępy kupimy za 3 zł, natomiast Żurawkę rozmnażaną in vitro już za 6-8zł.)
  • 2. Krzewy. Jeżeli za zwykłą różę okrywową (np. odmiana ‘The fairy’) zapłacimy przedział 15-20 zł, to za szlachetną intensywnie pachnącą przepięknej urody różę wielokwiatową możemy zapłacić nawet 70 zł. Jeżeli za małą sadzonkę bukszpanu zapłacimy kilkanaście złotych, to za dojrzałą sadzonkę formowaną na pniu zapłacimy w przedziale od 100 do 300 zł.
  • 3. Drzewa. Przejdźmy teraz do drzewach ozdobnych. Zazwyczaj kupujemy je w donicach lub z bryłą korzeniową. Najbardziej istotną cechą wpływającą na cenę drzewa jest nie tyle wysokość, ile średnica pnia. Mówiąc w dużym uproszczeniu właśnie ona jest wyznacznikiem wieku drzewa. Osobiście kupuję drzewka o średnicach: 10-12, 12-14 oraz 14-16 cm. Uśredniając różnice cenową między gatunkami – przyjmijmy, że koszt sadzonki o średnicy pnia 12-14 cm może wynieść około 400 zł.

2. Trawnik

Jest to istotny element ogrodu. Trawnik stanowi dopełnienie całego projektu ogrodu. W tym celu możemy założyć trawnik z siewu lub z rolki. Pomijając plusy i minusy każdego wariantu przejdziemy bezpośrednio do kosztów. Koszty przygotowania gruntu oraz sposób przygotowania zupełnie niczym się nie różnią. Koszt dobrej jakościowo mieszkanki siewnej może wynosić około 400 zł za opakowanie 15 kg(rozchód – około 50m2/kg); koszt trawnika z rolki zazwyczaj waha się w granicach 10-15zł/m2 w zależności od wielkości partii zakupu. Warto również pamiętać, iż waga jednej rolki sięga nawet 20 kg, dlatego czas oraz koszt robocizny założenia trawnika będzie wyższy niż siewu. Bardzo ważnym argumentem skłaniającym do wybrania trawnika z rolki jest fakt, że otrzymujemy natychmiastowy efekt, który osiągnęlibyśmy po około 16 miesiącach doskonałej pielęgnacji trawnika wykonanego z siewu. Ponadto nie musimy martwic się o odchwaszczanie go przez najbliższe parę lat (przy dobrej pielęgnacji przez bardzo długi czas).

trawnik

Trawnik z rolki

trawnik z siewu

Trawnik z siewu

3. Ściółka

Ściółkowanie rabat jest elementem nie tylko ozdobnym, ale i funkcjonalnym. Utrzymuje ona wilgoć, ogranicza wzrost chwastów.

Najczęściej wykończamy rabaty korą sosnową, żwirem lub grysem. Osobiście bardzo lubię również korę kamienną. Centra ogrodnicze przedstawiają nam korę sosnową w przystępnej cenie. Jeżeli zamierzamy zastosować ją na wyeksponowanych rabatach, przyjrzyjmy się wówczas jej wyglądowi, ponieważ zwykle kora nie jest sortowana i składa się z kawałków o różnej wielkości i formie, co może skutkować efektem chaosu lub śmieci. O jakości kory sosnowej świadczy również stopień zanieczyszczenia kawałkami drewna. Dobrej jakości sortowana kora może kosztować około 10 zł/50 litrów.

Ile potrzeba kory na m2? Zapotrzebowanie na korę obliczymy następująco: powierzchnia ( w m2) * grubość warstwy kory, np. 5 cm (czyli 0,05m) * 1000 litrów = x litrów. Np. na rabatę o powierzchni 50m2: 50m2*0,05*1000=2500 litrów, czyli potrzebujemy 50 worków po 50 litrów.

kora roznych frakcji

Porównanie kory o różnej frakcji

Brak komentarzy

Napisz komentarz