Ciekawe informacje:

Rozwój centrów ogrodniczych oferujących bardzo szeroki wachlarz różnych odmian i gatunków roślin sprawia, że hobbyści kupują do ogrodu już nie tylko popularne kilka lat temu świerki, jodły czy cisy. Obecnie zdecydowana większość właścicieli ogrodów wydaje swoje pieniądze na rośliny kwitnące. Krzewy oraz drzewa zarówno liściaste, jak i iglaste zajmują kolejno trzecie i czwarte miejsce w rankingach popularności. Po wielu latach wraca też moda na własną uprawę owoców, warzyw oraz ziół.

Najchętniej uprawiane rośliny w polskich ogrodach:
Rośliny kwitnące
90%
Trawa
86%
Krzewy
83%
Drzewa iglaste i liściaste
78%
Drzewa owocowe
72%
Warzywa
67%
Zioła
47%
Inne
2%
Źródło: YouGov SixthSense Gardening Survey Poland 2012
Przyjazne Ogrody | Prawo, a wspólnoty mieszkaniowe
8930
post-template-default,single,single-post,postid-8930,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Blog

Prawo, a wspólnoty mieszkaniowe

  |   Poradnik   |   Brak komentarzy

Trochę światła ☼ na aktualizację ustawy o ochronie przyrody dla zarządców nieruchomościami po tegorocznym szkoleniu: możemy bez pozwolenia usuwać krzewy na terenie wspólnoty mieszkaniowej tylko pod warunkiem, że teren wspólnoty jest zamknięty ☝ i /albo łączna powierzchnia krzewów nie przewyższa 25 m2. W innym wypadku, kiedy teren zieleni wspólnoty jest ogólnie dostępny i wycinane krzewy zajmują ponad 25 m2, w świetle ustawy – konieczne jest ubieganie się o pozwolenie na wycinkę.

 

Co to znaczy w praktyce? Jeżeli teren wspólnoty jest obsadzony żywopłotem metr szerokości oraz 40 m długości, wzdłuż przykładowo jednej elewacji i zarząd wspólnoty postanowi zmienić nasadzenia lub wyciąć w celu poszerzenia parkingu albo budowy placu zabaw – zezwolenie na wycinkę jest potrzebne.

 

I co dalej? Po uzyskaniu zezwolenia możemy być umownie zwolnieni z opłat za wycinkę w zamian za wykonanie wskazanych nasadzeń; lub opłata wyniesie dla większości gatunków 40-50 zł za metr kwadratowy. Zazwyczaj, pod warunkiem że mamy miejsce na nowe nasadzenia, może opłacać się wykonanie nasadzeń zastępczych krzewów. Z kolei nasadzenia zastępcze niektórych gatunków drzew już niekoniecznie będą tańsze w porównaniu do opłat za wycinkę

Brak komentarzy

Napisz komentarz