Ciekawe informacje:

Rozwój centrów ogrodniczych oferujących bardzo szeroki wachlarz różnych odmian i gatunków roślin sprawia, że hobbyści kupują do ogrodu już nie tylko popularne kilka lat temu świerki, jodły czy cisy. Obecnie zdecydowana większość właścicieli ogrodów wydaje swoje pieniądze na rośliny kwitnące. Krzewy oraz drzewa zarówno liściaste, jak i iglaste zajmują kolejno trzecie i czwarte miejsce w rankingach popularności. Po wielu latach wraca też moda na własną uprawę owoców, warzyw oraz ziół.

Najchętniej uprawiane rośliny w polskich ogrodach:
Rośliny kwitnące
90%
Trawa
86%
Krzewy
83%
Drzewa iglaste i liściaste
78%
Drzewa owocowe
72%
Warzywa
67%
Zioła
47%
Inne
2%
Źródło: YouGov SixthSense Gardening Survey Poland 2012
Przyjazne Ogrody | Ile kosztuje założenie ogrodu? cz. 1
8714
post-template-default,single,single-post,postid-8714,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,smooth_scroll,,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Blog

Ile kosztuje założenie ogrodu? cz. 1

  |   Poradnik   |   Brak komentarzy

Zapewne właśnie takie hasło jako pierwsze wpisałeś/aś do wyszukiwarki rozważając zlecenie   aranżacji  swojego ogrodu architektowi krajobrazu lub firmie projektowej.  Jeżeli już zwracałeś/aś się z prośbą przybliżenia kosztów do architekta to wiedz, że czeka na Ciebie mnóstwo pytań dotyczących Twojej wizji, oczekiwań, potrzeb mieszkańców czy lokalizacji działki. Powierzchnia o dziwo nie jest rzeczą decydującą.

Ponieważ napisanie pojedynczego artykułu na tak rozległy temat nie jest możliwe, ukażą się również kolejne części, w których spróbujemy wspólnie oszacować koszt Waszego wymarzonego ogrodu.

„Ogród jest luksusem i nie każdego na niego stać” – są to słowa pewnej właścicielki firmy ogrodniczej z ponad 25-letnim stażem. I jest to prawdą. Nie wykorzystujemy chwytów marketingowych o luksusie, na który może pozwolić sobie każdy tylko po to, żeby klient zaczął realizować swoje marzenia i w połowie drogi zorientował się, że jego wymarzone miejsce wypoczynku i relaksu stanie się dla niego ciężarem finansowym nie do udźwignięcia lub  pułapką kredytową.

Zależy nam na Twojej satysfakcji, dlatego  ogród ma odpowiadać Twoim możliwościom, wtedy  dla Ciebie źródłem radość i wypoczynku zamiast nieskończonej pracy w ogrodzie lub zamartwianiu się o kosztach utrzymania.

I. Od czego zacząć?

Podstawą oczywiście jest projekt oraz kosztorys inwestorski. Do tego zagadnienia wrócimy nieco później, gdyż temat ten wymaga wprowadzenia. Najpierw musisz wypisać co jest dla Ciebie najważniejszą częścią ogrodu (wszystkie elementy bez których nie wyobrażasz go sobie). Może jest to altana wypoczynkowa (zabudowana lub nie), oczko wodne, grill stacjonarny lub cichy zakątek z hamakiem? Może jest to plac zabaw dla dzieci lub wnuków? A może podstawowym elementem będą barwne rabaty?

Dlaczego to ważne? Ponieważ mała architektura niezależnie od tego czy są to altany, pergole, ławeczki czy zabudowane grille, są jednym z najbardziej kosztowych elementów ogrodu. Nikt nie ma wątpliwości, że wzniesienie murowanych ścian garażu jest znaczącym wydatkiem. Tak samo jest w ogrodzie: grille, altany, murki, ławy nieraz są wykonywane z tej samej cegły budowlanej. Jeżeli budowałeś/aś swój dom, garaż lub wymieniasz elementy stolarskie w domu, zapewne będziesz miał/a w wyobrażeni o jakie koszta chodzi, oraz jak duży może być przedział cenowy, w zależności od wymiarów materiału, a także od jakości wykonania.

 ogrod

(Źródło zdj. : forumogrodnicze.inf, agadom.com.pl)

Ilustracja nie jest dokładnym porównaniem kosztów. Ma jedynie pomóc zobrazować koszt budowy małej architektury w ogrodzie. Na wybudowanie grilla z siedziskiem, poświęcimy o wiele mniejszą kwotę pieniędzy niż w przypadku budowy garażu. Chodź taka zabudowa może być mimo wszystko droższa, ponieważ mogą dojść elementy dekoracyjne. Również poniesie się koszty transportu, wylania podbudowy czy wykończenia. Nawierzchnia z kolei również potrzebuje podbudowy.

ogrod2

(Źródło zdj. : www.leroymerlin.pl; www.krainadrzwi.pl)

BRUK

Kolejna kosztowną inwestycją jest wykonanie brukowanych ścieżek i podjazdów. Czy już masz ułożoną kostkę brukową (lub inna nawierzchnię) w okół swojego domu? Czy chcesz poprowadzić ścieżki w swoim ogrodzie (utwardzone czy nieutwardzone?) Czy wolisz zostawić samą nawierzchnie trawiastą? (tutaj najlepiej skorzystać z konsultacji fachowca). Położenie kostki brukowej wymaga od nas stworzenia odrębnego projektu. Najlepiej jeżeli projektujemy go wraz zielenią, ponieważ wtedy możemy nie tylko wybrukować w okół domu ścieżki i podjazdy, ale również rozsądnie i ergonomicznie poprowadzić je w całym ogrodzie do każdej strefy funkcjonalnej (jeżeli robisz to samodzielnie, musisz te strefy przemyśleć wcześniej).

Przykład: Kostka ‘piccola’, ok.: 78 – 77,5 zł brutto/m2

6

(Źródło zdjęcia: katalog Libet 2016; Źródło ceny: cennik Libet 2016)

II. Pracy ziemne i podłoże

Jeżeli twoja działka jest w stanie zupełnie niezagospodarowanym (na przykład dom został świeżo wybudowany/kupiony), posadzone rośliny źle się przyjmują lub nie chcą rosnąć może okazać się niezbędna całkowita wymiana gruntu ( najprawdopodobniej bez wywozu gruntu rodzimego). Prace ziemne będą kosztować od 50% do 70% planowanych wydatków na materiały (jeżeli nie planujesz prac brukarskich lub instalacji małej architektury, takich jak zabudowane grille, altany, oczka wodne). To samo dotyczy robocizny. Zadbanie o dobrą jakość gruntu jest połową sukcesu, a niekiedy nawet koniecznym jej elementem.

Kiedy taka wymiana jest niezbędna, a kiedy można poprawić właściwości gleby przez stosowanie nawozów?

W tej kwestii również najlepiej doradzi Tobie fachowiec. Architekt krajobrazu lub ogrodnik nie da Ci gwarancji na swoją pracę, jeżeli nie będzie pewny, że podłoże jest wystarczająco dobre, by rośliny mogły się przyjąć i prawidłowo rozwijać się, ciesząc Twoje oko swoim idealnym zdrowiem. Upewnij się więc czy podłoże jest odpowiednie zanim zainwestujesz w działania swój trud i pieniądze.

Przyjrzyjmy się zatem jakie jest podłoże nieodpowiednie? Niektóre rzeczy możesz ocenić wizualnie. Zapewne bez trudu rozpoznasz zbyt piaszczyste lub zbyt gliniaste podłoże. Jeżeli masz wątpliwości jak je sklasyfikować, prawdopodobnie jest to mieszanka i nadaje się do nasadzeń. Nie będzie odkryciem jeżeli powiem, że na piasku brakuje materii organicznej dla roślin, źle utrzymuje się wilgoć, a każda przerwa w opadach lub podlewaniu może okazać się fatalna. Ciężka glina również stwarza ekstremalne warunki dla roślin – pomimo, że zawiera dużą ilość materii organicznej, stwarza ogromne problemy. Nie pozwala roślinom prawidłowo korzystać z wody. Podczas długich opadów przesiąka nadmierną ilością wody, którą dość mocno utrzymuje. Podczas suszy natomiast zbryla się jak kamień, nie wchłaniając wody, którą próbujesz podlać swoje rośliny. Kolejną rzeczą, którą koniecznie sprawdzi dobry ogrodnik lub architekt krajobrazu jest pH oraz zasolenie gleby. pHmetr jest dostępny w sklepach ogrodniczych, chodź osobiście polecam wyłącznie najzwyklejsze kwasomierze (np. [Klik]). Na ulotce znajdziesz podpowiedzi odnośnie pomiaru, a także interpretację wyników. Zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa ziemia ogranicza lub nawet uniemożliwia pracę wszystkich systemów życiowych w roślinie. Jeżeli skład twojego podłoża jest zadowalający, a kwasowości nie – można zastosować „nawozy” zakwaszające lub wapnujące. Jeżeli musisz nawozić ziemię, przed zakupem również należy sprawdzić kwasowość. Z kolei zasolenie gleby ciężko jest sprawdzić w domowych warunkach. Taką analizę przeprowadza m.in. Okręgowa Stancja Chemiczno-Rolnicza. Jest to nieduży koszt, około 20 zł, a czas oczekiwania – zaledwie kilka dni.

Kiedy jeszcze niezbędna jest wymiana gruntu? W obrębie 90-100% wszystkich nowo powstałych domów. Podczas budowy warstwa urodzajna zostaje zniesiona w skutek profilowania terenu lub budowania fundamentów. Nawet jeżeli nie było takiej potrzeby, bez wątpienia jest zbyt zanieczyszczona gruzem, a także pyłem budowlanym. Jeżeli teren nie zostanie rzetelnie oczyszczony, po jakimś czasie trawnik lub rośliny napotykając takie „wapienne niespodzianki” mogą ulec całkowitemu wypaleniu w miejscu kontaktu.

ogrod3

(Skutek zalegającego około 15 cm głębokości wapna budowlanego)

Jaki jest koszt ziemi? Od lokalnych dostawców prawdopodobnie znajdziesz w granicach 40-120zł/m3, nie wliczając w to kosztów transportu. W zależności od tego czy w twoim ogrodzie dominuje trawnik czy rośliny musisz zwracać uwagę na żyzność ziemi. Oczywiście dobra, żyzna ziemia kosztuje drożej niż bardziej piaszczysta. Jakiej grubości warstwę trzeba nawieść? Tutaj odpowiedzi udzieli fachowiec po osobistej wizycie na Twojej działce. Musisz Pamiętać, że korzenie trawnika sięgają średnio 10-15 cm. Wszystko z czym mają styczność korzenie, wpływa na kondycję roślin. Dołki pod krzewy i drzewa zazwyczaj wymagają 3-krotnej wielkości bryły korzeniowej zakupionej w doniczce rośliny. Ten dołek musisz zaprawić dobrą ziemią. Jak ocenić czy ziemia, którą masz albo zamierzasz kupić jest wystarczająco żyzna? Na to może odpowiedzieć fachowiec, ponieważ każda roślina ma inne wymagania. W zależności od wyboru gatunkowego roślin w Twoim ogrodzie możesz potrzebować lekką, przepuszczalną lub żyzną ziemię. Dobry fachowiec po wstępnej rozmowie z Tobą może Ci zaproponować dobór gatunkowy, jak najbardziej nadający się do istniejącego rodzimego podłoża. Takie rady są nadzwyczaj ważne, ponieważ pozwolą Ci dużo zaoszczędzić na kupowanej ziemi.

Brak komentarzy

Napisz komentarz